Naturalna metoda nauki

Metoda progresji dodatniej, jako jedyna odwołuje się do naturalnych metod nauki języka obcego. Wprawdzie pierwsza nauka odbywa się bez odwołań do jakiegokolwiek innego języka a metoda plus jest stosowana na fundamencie języka pierwszego, ale po za tym nie ma większych różnic w metodzie progresji dodatniej a nauce, jaką każdy przechodzi w dzieciństwie.
          
          Kiedy dziecko poznaje swój pierwszy język to kieruje się pragnieniem zrozumienia otaczającego je świata. Nic, więc dziwnego, że pierwsze i najczęściej powtarzane pytanie dziecka brzmi, Co to? Drugie podobne brzmi – Dlaczego? Oba te pytania udowadniają, że dziecko nie odbiera świata tylko emocjonalnie, lecz głównie robi to odwołując się do logiki. Ono pragnie zrozumieć:, co to i dlaczego? Gdyby dziecko uczyło się emocjonalnie nigdy nie zadawałoby tych pytań, bo byłyby dla niego zbędnym balastem. Tymczasem logika w okresie dziecięcym jest najszybciej rozwijającym się zmysłem.
          
          Emocje mogą wspierać proces nauki, ale na pewno nie mogą zastąpić logiki. Jeśli dziecko coś poznaje na przykład nowe słowo to najpierw pragnie pojąć, co ono znaczy i to jest główny jego cel poznawczy a dopiero później, jakie ono jest, dobre, złe, mokre, suche, głośne, ciche itp. Skojarzenia są obudową głównego sensu słowa.
          
          
          Ludzie chętnie słuchają tych, co twierdzą, iż uczyć się można samymi emocjami, ponieważ jesteśmy od czasów II wojny światowej oduczani logiki. Żeby zbudować posłuszne społeczeństwo trzeba pozbawić ludzi logicznej zdolności myślenia i nauczyć nowej emocjonalnej wówczas za pomocą mediów będzie można wmówić ludziom wszystko nawet największą bzdurę.
          
          Mamy już trzecie pokolenie ludzi wychowanych bez odwoływania się do logiki. Efektem tego jest nie tylko pogorszenie pamięci, ale także zdolności do nauki języków obcych. W takiej sytuacji, jeśli ktoś nam mówi, że możemy stać się poliglotami przez emocjonalne pojmowanie słów to trafia na podatny grunt, ponieważ ludzie nie znają niczego innego poza uczuciami. Problem w tym, że nie ma na świecie poliglotów, którzy taką metodą osiągnęli swój cel.
          
          Metoda progresji dodatniej bazuje na naturalnej skłonności do rozumienia otaczającego nas świata z ta różnica, że świat ten jest sztucznie wykreowany. Ideałem byłoby znaleźć się w obcym kraju pośród ludzi, którzy posługują się tylko swoim ojczystym językiem bez przyjaciół i krewnych za to z praca w towarzystwie. Metoda + nie stwarza Az tak idealnego środowiska, wykorzystuje jednak skłonność ludzkiego umysłu do odpływania w świat literackiej fantazji. Jeśli zdarzyło ci się kiedyś pogrążyć w takim świecie to znaczy, że masz predyspozycje do nauki języka obcego metoda progresji dodatniej.
          
          
          W metodzie + chodzi o jedno, żeby zrozumieć, co się dzieje. W tym celu nie musisz sztucznie uczyć się słów na pamięć wystarczy, że będziesz mógł zajrzeć do ściągawki, co będzie ci zastępować cierpliwego rodzica, który ciągle odpowiada na Twoje powtarzające się pytania. Im częściej słowo będzie pojawiało się w tekście tym szybciej zapamiętasz jego sens bez świadomego uczenia się go. To słowo będzie w naturalnym otoczeniu innych słów i skojarzeń. Tak jak dziecko poznawało słowa w otoczeniu akcji, której oczywiście towarzyszą także uczucia, tak też ty będziesz swój drugi język poznawać w otoczeniu rozgrywających się wydarzeń. Jeśli lubisz czytać polubisz te metodę nauki słówek.

Pozdrawiamy,
Zespół MetodaPlus.pl